Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 listopada 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Treść aktu
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 13 listopada 2025 r.
Poz. 1553 1553
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 listopada 2025 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert
w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 1461 i 1357) zarządza się, co następuje:
§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2025 r. poz. 328 i 520) wprowadza się następujące zmiany:
1) w załączniku nr 3 do rozporządzenia w tabeli nr 1 „LECZENIE SZPITALNE – HOSPITALIZACJA” w części 50 „Przedmiot postępowania: Radioterapia: teleradioterapia/brachyterapia” w lp. I pkt 2 „Realizacja wybranych świadczeń” otrzymuje brzmienie:
2. Realizacja 2.1. Świadczeniodawca realizuje świadczenia w ramach umowy na 8 wybranych podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, świadczeń o której mowa w art. 39 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1208).
2.2. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 3 Nie dotyczy o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, brachyterapii świadczeń w zakresie teleradioterapii niekoplanarnej, bramkowanej i z modulacją intensywności dawki.
2.3. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 3 Jedna odpowiedź o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, do wyboru świadczeń w zakresie teleradioterapii stereotaktycznej żyroskopowej (TSZ). Nie dotyczy brachyterapii
2.4. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 2 o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, świadczeń w zakresie teleradioterapii stereotaktycznej promieniami gamma z wielu mikroźródeł (OMSCMR).
2.5. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 2 Nie dotyczy o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, brachyterapii świadczeń w zakresie obrazowo monitorowanej stereotaktycznej i cybernetycznej mikroradioterapii (OMSCMRT).
2.6. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 3 Nie dotyczy o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, teleradioterapii świadczeń w zakresie brachyterapii z planowaniem 3D.
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2025 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1004).
2.7. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 3 Nie dotyczy o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, teleradioterapii świadczeń w zakresie brachyterapii guza wewnątrzgałkowego.
2.8. Wykonanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających 3 Nie dotyczy o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, teleradioterapii świadczeń w zakresie brachyterapii śródtkankowej 3D konformalnej w czasie rzeczywistym z monitoringiem USG/RM ze wszczepieniem stałych źródeł izotopowych.
2) załącznik nr 10 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia;
3) w załączniku nr 13 do rozporządzenia w tabeli nr 1 „PROGRAMY ZDROWOTNE”:
a) w części 1 „Przedmiot postępowania: Program profilaktyki raka szyjki macicy” otrzymuje brzmienie:
1. Przedmiot postępowania: Program profilaktyki raka szyjki macicy
1 2 3 4 5 6
Lp. Kryterium Kategoria Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
I. Jakość 1. Personel 1.1. W etapie diagnostycznym programu 8 Jedna profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni odpowiedź cytologicznej – posiadanie przez każdego do wyboru z diagnostów laboratoryjnych tytułu specjalisty cytomorfologii medycznej.
1.2. W etapie diagnostycznym programu 4 profilaktyki raka szyjki macicy – w przypadku diagnostów laboratoryjnych nieposiadających tytułu specjalisty cytomorfologii medycznej – co najmniej 2 lata doświadczenia w wykonywaniu badań cytologicznych i ocena co najmniej 10 000 preparatów pod kontrolą lekarza specjalisty w dziedzinie patomorfologii lub anatomii patologicznej.
1.3. W etapie diagnostycznym programu 5 Jedna profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni odpowiedź molekularnej – posiadanie przez każdego do wyboru z diagnostów laboratoryjnych co najmniej
2 lat doświadczenia w wykonywaniu testów molekularnych HPV HR z genotypowaniem i ocena co najmniej 10 000 badań HPV HR.
1.4. W etapie diagnostycznym programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni molekularnej – posiadanie przez każdego z diagnostów laboratoryjnych co najmniej
2 lat doświadczenia w wykonywaniu testów molekularnych HPV HR z genotypowaniem i ocena co najmniej 5000 badań HPV HR.
1.5. W etapie diagnostycznym programu 6 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni cytologicznej – doświadczenie personelu w wykonywaniu badań cytologicznych: ocena co najmniej 7000 badań cytologicznych w okresie 12 miesięcy poprzedzającym o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty – pod kontrolą lekarza specjalisty w dziedzinie patomorfologii lub anatomii patologicznej.
1.6. W etapie diagnostycznym programu 6 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni molekularnej – doświadczenie personelu w wykonywaniu testów molekularnych HPV
HR: ocena co najmniej 7000 testów molekularnych HPV HR z genotypowaniem w okresie 12 miesięcy poprzedzającym o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty.
1.7. W etapie diagnostycznym programu 4 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni molekularnej – lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie analityki lub w dziedzinie mikrobiologii lub lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
1.8. W etapie pogłębionej diagnostyki programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – posiadanie przez każdego lekarza certyfikatu lekarza kolposkopisty nadanego przez podmiot, któremu w ramach Narodowej Strategii
Onkologicznej na lata 2020–2030 minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie certyfikacji, ważnego na dzień rozpoczęcia obowiązywania umowy.
1.9. W etapie diagnostycznym programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – posiadanie przez lekarza, o którym mowa w tabeli
„Wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji” w lp. 2 „Program profilaktyki raka szyjki macicy” w części
„Etap diagnostyczny” w kolumnie 3 w ust. 2 pkt 3 lit. a załącznika do rozporządzenia
Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 916, z późn. zm.), certyfikatu cytodiagnosty nadanego przez podmiot, któremu w ramach Narodowej Strategii
Onkologicznej na lata 2020–2030 minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie certyfikacji, ważnego na dzień rozpoczęcia obowiązywania umowy.
1.10. W etapie diagnostycznym programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – posiadanie przez diagnostów laboratoryjnych, o których mowa w tabeli „Wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji” w lp. 2 „Program profilaktyki raka szyjki macicy” w części „Etap diagnostyczny” w kolumnie 3 w ust. 2 pkt 3 lit. b załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia
6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, certyfikatu cytodiagnosty nadanego przez podmiot, któremu w ramach
Narodowej Strategii Onkologicznej na lata
2020–2030 minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie certyfikacji, ważnego na dzień rozpoczęcia obowiązywania umowy.
1.11. W etapie diagnostycznym programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni cytologicznej – posiadanie przez każdego lekarza certyfikatu cytodiagnosty nadanego przez podmiot, któremu w ramach
Narodowej Strategii Onkologicznej na lata
2020–2030 minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie certyfikacji, ważnego na dzień rozpoczęcia obowiązywania umowy.
1.12. W etapie diagnostycznym programu 3 profilaktyki raka szyjki macicy – w pracowni cytologicznej – posiadanie przez każdego diagnostę laboratoryjnego certyfikatu cytodiagnosty nadanego przez podmiot, któremu w ramach Narodowej Strategii
Onkologicznej na lata 2020–2030 minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie certyfikacji, ważnego na dzień rozpoczęcia obowiązywania umowy.
2. Badania 2.1. Wykonywanie powyżej 15 000 badań 4 cytologicznych w okresie 12 miesięcy poprzedzającym o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty – w ramach etapu diagnostycznego programu profilaktyki raka szyjki macicy.
2.2. Wykonywanie powyżej 15 000 testów 4 molekularnych HPV HR w okresie
12 miesięcy poprzedzającym o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty – w ramach etapu diagnostycznego programu profilaktyki raka szyjki macicy.
2.3. Długość oczekiwania na wynik badań 4 stanowiących przedmiot umowy – do 7 dni.
II. Komplek- 1. Komplek- 1.1. Realizacja etapu podstawowego, 5 sowość sowość diagnostycznego oraz etapu pogłębionej diagnostyki w programie profilaktyki raka szyjki macicy.
1.2. Medyczne laboratorium diagnostyczne lub 2 Jedna zakład patomorfologii posiadające odpowiedź w lokalizacji pracownię molekularną oraz do wyboru pracownię cytologiczną.
1.3. Medyczne laboratorium diagnostyczne lub 4 zakład patomorfologii posiadające w lokalizacji pracownię molekularną oraz pracownię cytologiczną – wpisane w rejestrze.
III. Cena 1. Cena 1.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem określonym Maksy- w załączniku nr 17 do rozporządzenia. malnie 10
b) w części 3 „Przedmiot postępowania: Program profilaktyki raka piersi – etap pogłębionej diagnostyki” w lp. I w pkt 2 „Sprzęt i aparatura medyczna” w kolumnie nr 4 w ppkt 2.1. skreśla się wyrazy „(Dz. U. z 2023 r. poz. 916, z późn. zm.)”.
§ 2.
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu dotychczasowym.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Zdrowia: wz. T. Maciejewski
– 7 –
Załącznik do rozporządzenia
Ministra Zdrowia z dnia 5 listopada 2025 r. (Dz. U. poz. ...)
WYKAZ SZCZEGÓŁOWYCH KRYTERIÓW WYBORU OFERT
WRAZ Z WYZNACZAJĄCYMI JE WARUNKAMI ORAZ PRZYPISANĄ IM
WYKAZ SZCZEGÓŁOWYCH KRYTERIÓW WYBORU OFERT WRAZ Z WYZNACZAJĄCYMI JE WARUNKAMI ORAZ PRZYPISANĄ IM WARTOŚCIĄ W RODZAJU RATOWNICTWO MEDYCZNEWARTOŚCIĄ W RODZAJU RATOWNICTWO MEDYCZNE
Tabela nr 1 – RATOWNICTWO MEDYCZNE (RTM)
1. Przedmiot postępowania: Świadczenia udzielane przez podstawowe dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego
1 2 3 4 5 6
Lp. Kryterium Kategoria Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
I. Jakość 1. Personel 1.1. Procentowy udział osób 25 Jedna odpowiedź do wyboru uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarki systemu, o której mowa w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia
8 września 2006 r. o Państwowym
Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2025 r. poz. 91, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o PRM”, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym, i którzy są niezbędni do zabezpieczenia realizacji świadczeń w tym zakresie – wynosi co najmniej
51 %.
1.2. Procentowy udział osób 18 uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarki systemu, o której mowa w art. 3 pkt 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 3-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym i którzy są niezbędni do zabezpieczenia realizacji świadczeń w tym zakresie – wynosi co najmniej 51 %.
2. Sprzęt 2.1. Procentowy udział podstawowych 5 Jedna odpowiedź do wyboru i aparatura dwuosobowych zespołów medyczna ratownictwa medycznego wyposażonych w urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej w łącznej liczbie wszystkich podstawowych dwuosobowych zespołów ratownictwa medycznego wynosi co najmniej 75 %.
– 8 –
2.2. Procentowy udział, o którym mowa 7 w ust. 2.1, wynosi co najmniej 90 %.
2.3. Procentowy udział, o którym mowa 9 w ust. 2.1, wynosi 100 %.
2.4. Procentowy udział podstawowych 9 Jedna odpowiedź do wyboru dwuosobowych zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w nosze z mechanicznym systemem wspomagania podnoszenia i załadunku w łącznej liczbie wszystkich podstawowych dwuosobowych zespołów ratownictwa medycznego wynosi co najmniej 50 %.
2.5. Procentowy udział, o którym mowa 10 w ust. 2.4, wynosi co najmniej 75 %.
2.6. Procentowy udział, o którym mowa 12 w ust. 2.4, wynosi 100 %.
II. Ciągłość 1. Współpraca ze 1.1. Dysponowanie we wszystkich 10 Uzyskanie punktacji świadczenio- podstawowych dwuosobowych w ramach parametru jest dawcami zespołach ratownictwa medycznego możliwe wyłącznie realizującymi działającym systemem transmisji w przypadku spełnienia umowę zapisu EKG (12 odprowadzeń) wymogów w stosunku do w zakresie w ramach współpracy ze wszystkich podstawowych obejmującym świadczeniodawcami realizującymi dwuosobowych zespołów leczenie umowę w zakresie obejmującym ratownictwa medycznego inwazyjne leczenie inwazyjne ostrych zespołów mających funkcjonować ostrych wieńcowych (OZW). w rejonie operacyjnym, zespołów którego dotyczy wieńcowych postępowanie.
(OZW).
III. Cena 1. Cena – 1.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- całodobowy określonym w załączniku nr 17 malnie 8 podstawowy do rozporządzenia. dwuosobowy zespół ratownictwa medycznego
2. Cena – czasowy 2.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- i wodny określonym w załączniku nr 17 malnie 4 podstawowy do rozporządzenia. dwuosobowy zespół ratownictwa medycznego
2. Przedmiot postępowania: Świadczenia udzielane przez podstawowe trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego
1 2 3 4 5 6
Lp. Kryterium Kategoria Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
I. Jakość 1. Personel 1.1. Procentowy udział osób 35 Jedna odpowiedź do wyboru uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarki systemu, o której mowa w art. 3 pkt 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym
– 9 – i którzy są niezbędni do zabezpieczenia realizacji świadczeń w tym zakresie
– wynosi co najmniej 51 %.
1.2. Procentowy udział osób 28 uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarki systemu, o której mowa w art. 3 pkt 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 3-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym i którzy są niezbędni do zabezpieczenia realizacji świadczeń w tym zakresie – wynosi co najmniej
51 %.
2. Sprzęt 2.1. Procentowy udział podstawowych 5 Jedna odpowiedź do wyboru i aparatura trzyosobowych zespołów medyczna ratownictwa medycznego wyposażonych w nosze z mechanicznym systemem wspomagania podnoszenia i załadunku w łącznej liczbie wszystkich podstawowych trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego wynosi co najmniej 50 %.
2.2. Procentowy udział, o którym mowa 6 w ust. 2.1, wynosi co najmniej 75 %.
2.3. Procentowy udział, o którym mowa 8 w ust. 2.1, wynosi 100 %.
II. Ciągłość 1. Współpraca ze 1.1. Dysponowanie we wszystkich 13 Uzyskanie punktacji świadczenio- podstawowych trzyosobowych w ramach parametru jest dawcami zespołach ratownictwa medycznego możliwe wyłącznie realizującymi działającym systemem transmisji w przypadku spełnienia umowę zapisu EKG (12 odprowadzeń) wymogów w stosunku do w zakresie w ramach współpracy ze wszystkich podstawowych obejmującym świadczeniodawcami realizującymi trzyosobowych zespołów leczenie umowę w zakresie obejmującym ratownictwa medycznego inwazyjne leczenie inwazyjne ostrych zespołów mających funkcjonować ostrych wieńcowych (OZW). w rejonie operacyjnym, zespołów którego dotyczy wieńcowych postępowanie.
(OZW).
III. Cena 1. Cena – 1.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- całodobowy określonym w załączniku nr 17 malnie 8 podstawowy do rozporządzenia. trzyosobowy zespół ratownictwa medycznego
2. Cena – czasowy 2.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- i wodny określonym w załączniku nr 17 malnie 4 podstawowy do rozporządzenia. trzyosobowy zespół ratownictwa medycznego
– 10 –
3. Przedmiot postępowania: Świadczenia udzielane przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego
1 2 3 4 5 6
Lp. Kryterium Kategoria Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
I. Jakość 1. Personel – 1.1. Procentowy udział czasu pracy 12 Jedna odpowiedź procentowy wykazanych w ofercie lekarzy do wyboru. udział czasu specjalistów, o których mowa Na potrzeby wyliczenia, pracy w art. 3 pkt 3 lit. a ustawy o PRM, o którym mowa w łącznym czasie pracy wszystkich w kolumnie 4, każdy lekarzy wykazanych w ofercie, z lekarzy wykazanych wyliczony według wzoru: w ofercie może zostać przydzielony wyłącznie do p = x / y × 100 % jednej z następujących grup:
1) lekarze specjaliści, gdzie: o których mowa w art. 3 p – procentowy udział czasu pracy pkt 3 lit. a ustawy o PRM; wykazanych w ofercie lekarzy
2) lekarze, którzy ukończyli o danych kwalifikacjach co najmniej drugi rok w łącznym czasie pracy specjalizacji w dziedzinie, wszystkich lekarzy wykazanych o której mowa w art. 3 pkt 3 w ofercie, lit. a ustawy o PRM, którzy x – łączny średniotygodniowy czas są w trakcie szkolenia pracy wykazanych w ofercie specjalizacyjnego w tej lekarzy o danych kwalifikacjach, dziedzinie oraz posiadają y – łączny średniotygodniowy czas specjalizację w dziedzinie: pracy wszystkich lekarzy a) o której mowa w art. 3 wykazanych w ofercie, pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub
b) o której mowa w art. 3 będzie w skali każdego miesiąca pkt 3 lit. c ustawy o PRM, obowiązywania umowy wynosił i ukończyli kurs, o którym co najmniej 20 %. mowa w art. 38a ust. 1 tej 1.2. Procentowy udział, o którym mowa 14 ustawy; w ust. 1.1, wynosi co najmniej 30 %. 3) lekarze, którzy ukończyli 1.3. Procentowy udział, o którym mowa 16 co najmniej drugi rok w ust. 1.1, wynosi co najmniej 40 %. specjalizacji w dziedzinie, o której mowa w art. 3 pkt 3 1.4. Procentowy udział, o którym mowa 18 lit. a ustawy o PRM, którzy w ust. 1.1, wynosi co najmniej 50 %. są w trakcie szkolenia
1.5. Procentowy udział, o którym mowa 20 specjalizacyjnego w tej w ust. 1.1, wynosi co najmniej 60 %. dziedzinie lub posiadają 1.6. Procentowy udział, o którym mowa 22 specjalizację w dziedzinie: w ust. 1.1, wynosi co najmniej 70 %. a) o której mowa w art. 3 1.7. Procentowy udział, o którym mowa 24 pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub w ust. 1.1, wynosi co najmniej 80 %. b) o której mowa w art. 3 1.8. Procentowy udział, o którym mowa 26 pkt 3 lit. c ustawy o PRM, w ust. 1.1, wynosi co najmniej 90 %. i ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 tej 1.9. Procentowy udział, o którym mowa 27 ustawy; w ust. 1.1, wynosi 100 %.
4) lekarze, którzy w ramach szkolenia specjalizacyjnego ukończyli moduł podstawowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej i są w trakcie tego szkolenia specjalizacyjnego oraz ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM;
– 11 –
5) lekarze po drugim roku specjalizacji w dziedzinie neurologii, którzy są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie i ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM;
6) lekarze, którzy ukończyli szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej i uzyskali potwierdzenie zakończenia tego szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16r ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2024 r. poz. 1287, z późn. zm.), albo uzyskali decyzję, o której mowa w art. 16 ust. 7 pkt 1 albo ust. 9 tej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 5 lat od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego albo od dnia uzyskania decyzji, oraz ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM.
Jeżeli kwalifikacje lekarza pozwalają na przydzielenie go do więcej niż jednej grupy, należy przydzielić danego lekarza do grupy, która została wymieniona jako pierwsza w powyższym zestawieniu.
2. Personel – 2.1. Procentowy udział czasu pracy 6 Jedna odpowiedź do wyboru. procentowy wykazanych w ofercie lekarzy,
Na potrzeby wyliczenia, udział czasu którzy ukończyli co najmniej drugi pracy rok specjalizacji w dziedzinie, o którym mowa w kolumnie 4, każdy o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. a ustawy o PRM, którzy są w trakcie z lekarzy wykazanych w ofercie może zostać szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie oraz posiadają przydzielony wyłącznie do jednej z następujących grup: specjalizację w dziedzinie:
1) lekarze specjaliści,
1) o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. b o których mowa w art. 3 ustawy o PRM lub pkt 3 lit. a ustawy o PRM;
2) o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. c
2) lekarze, którzy ukończyli ustawy o PRM, i ukończyli kurs, o co najmniej drugi rok którym mowa w art. 38a ust. 1 specjalizacji w dziedzinie, tej ustawy o której mowa w art. 3 pkt 3
– w łącznym czasie pracy wszystkich lit. a ustawy o PRM, którzy lekarzy wykazanych w ofercie, są w trakcie szkolenia wyliczony według wzoru: specjalizacyjnego w tej dziedzinie oraz posiadają p = x / y × 100 % specjalizację w dziedzinie:
– 12 – gdzie: a) o której mowa w art. 3 p – procentowy udział czasu pracy pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub wykazanych w ofercie lekarzy b) o której mowa w art. 3 o danych kwalifikacjach pkt 3 lit. c ustawy o PRM, w łącznym czasie pracy i ukończyli kurs, o którym wszystkich lekarzy wykazanych mowa w art. 38a ust. 1 tej w ofercie, ustawy; x – łączny średniotygodniowy czas 3) lekarze, którzy ukończyli pracy wykazanych w ofercie co najmniej drugi rok lekarzy o danych kwalifikacjach, specjalizacji w dziedzinie, o której mowa w art. 3 pkt 3 y – łączny średniotygodniowy czas lit. a ustawy o PRM, którzy pracy wszystkich lekarzy są w trakcie szkolenia wykazanych w ofercie, specjalizacyjnego w tej dziedzinie lub posiadają będzie w skali każdego miesiąca specjalizację w dziedzinie: obowiązywania umowy wynosił
a) o której mowa w art. 3 co najmniej 20 %. pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub 2.2. Procentowy udział, o którym mowa 7
b) o której mowa w art. 3 w ust. 2.1, wynosi co najmniej 30 %. pkt 3 lit. c ustawy o PRM, 2.3. Procentowy udział, o którym mowa 8 i ukończyli kurs, o którym w ust. 2.1, wynosi co najmniej 40 %. mowa w art. 38a ust. 1 tej 2.4. Procentowy udział, o którym mowa 9 ustawy; w ust. 2.1, wynosi co najmniej 50 %.
4) lekarze, którzy w ramach 2.5. Procentowy udział, o którym mowa 10 szkolenia specjalizacyjnego w ust. 2.1, wynosi co najmniej 60 %. ukończyli moduł
2.6. Procentowy udział, o którym mowa 11 podstawowy w dziedzinie w ust. 2.1, wynosi co najmniej 70 %. chorób wewnętrznych,
2.7. Procentowy udział, o którym mowa 12 pediatrii lub chirurgii ogólnej w ust. 2.1, wynosi co najmniej 80 %. i są w trakcie tego szkolenia 2.8. Procentowy udział, o którym mowa 13 specjalizacyjnego oraz w ust. 2.1, wynosi co najmniej 90 %. ukończyli kurs, o którym 2.9. Procentowy udział, o którym mowa 14 mowa w art. 38a ust. 1 w ust. 2.1, wynosi 100 %. ustawy o PRM;
5) lekarze po drugim roku specjalizacji w dziedzinie neurologii, którzy są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie i ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM;
6) lekarze, którzy ukończyli szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej i uzyskali potwierdzenie zakończenia tego szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16r ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, albo uzyskali decyzję, o której mowa w art. 16 ust. 7 pkt 1 albo ust. 9 tej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 5 lat od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego
– 13 – albo od dnia uzyskania decyzji, oraz ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM.
Jeżeli kwalifikacje lekarza pozwalają na przydzielenie go do więcej niż jednej grupy, należy przydzielić danego lekarza do grupy, która została wymieniona jako pierwsza w powyższym zestawieniu.
3. Personel – 3.1. Procentowy udział czasu pracy 2 Jedna odpowiedź do procentowy wykazanych w ofercie lekarzy, wyboru. udział czasu którzy ukończyli co najmniej drugi pracy rok specjalizacji w dziedzinie, Na potrzeby wyliczenia, o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. a o którym mowa ustawy o PRM, którzy są w trakcie w kolumnie 4, każdy szkolenia specjalizacyjnego w tej z lekarzy wykazanych dziedzinie lub posiadają w ofercie może zostać specjalizację w dziedzinie: przydzielony wyłącznie do
1) o której mowa w art. 3 pkt 3 jednej z następujących grup: lit. b ustawy o PRM lub 1) lekarze specjaliści,
2) o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. c o których mowa w art. 3 ustawy o PRM, i ukończyli kurs, pkt 3 lit. a ustawy o PRM; o którym mowa w art. 38a ust. 1
2) lekarze, którzy ukończyli tej ustawy co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie,
– w łącznym czasie pracy wszystkich o której mowa w art. 3 pkt 3 lekarzy wykazanych w ofercie, lit. a ustawy o PRM, którzy wyliczony według wzoru: są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej p = x / y × 100 % dziedzinie oraz posiadają specjalizację w dziedzinie: gdzie: p – procentowy udział czasu pracy a) o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub wykazanych w ofercie lekarzy o danych kwalifikacjach b) o której mowa w art. 3 w łącznym czasie pracy pkt 3 lit. c ustawy o PRM, wszystkich lekarzy wykazanych i ukończyli kurs, o którym w ofercie, mowa w art. 38a ust. 1 tej x – łączny średniotygodniowy czas ustawy; pracy wykazanych w ofercie 3) lekarze, którzy ukończyli lekarzy o danych kwalifikacjach, co najmniej drugi rok y – łączny średniotygodniowy czas specjalizacji w dziedzinie, o której mowa w art. 3 pkt 3 pracy wszystkich lekarzy wykazanych w ofercie, lit. a ustawy o PRM, którzy są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej będzie w skali każdego miesiąca dziedzinie lub posiadają obowiązywania umowy wynosił specjalizację w dziedzinie: co najmniej 20 %.
a) o której mowa w art. 3 3.2. Procentowy udział, o którym mowa 3 pkt 3 lit. b ustawy o PRM lub w ust. 3.1, wynosi co najmniej 30 %.
b) o której mowa w art. 3 3.3. Procentowy udział, o którym mowa 4 pkt 3 lit. c ustawy o PRM, w ust. 3.1, wynosi co najmniej 40 %. i ukończyli kurs, o którym 3.4. Procentowy udział, o którym mowa 5 mowa w art. 38a ust. 1 tej w ust. 3.1, wynosi co najmniej 50 %. ustawy;
3.5. Procentowy udział, o którym mowa 6
4) lekarze, którzy w ramach w ust. 3.1, wynosi co najmniej 60 %. szkolenia specjalizacyjnego 3.6. Procentowy udział, o którym mowa 7 ukończyli moduł w ust. 3.1, wynosi co najmniej 70 %.
– 14 –
3.7. Procentowy udział, o którym mowa 8 podstawowy w dziedzinie w ust. 3.1, wynosi co najmniej 80 %. chorób wewnętrznych,
3.8. Procentowy udział, o którym mowa 9 pediatrii lub chirurgii ogólnej w ust. 3.1, wynosi co najmniej 90 %. i są w trakcie tego szkolenia 3.9. Procentowy udział, o którym mowa 11 specjalizacyjnego oraz w ust. 3.1, wynosi 100 %. ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM;
5) lekarze po drugim roku specjalizacji w dziedzinie neurologii, którzy są w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie i ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM;
6) lekarze, którzy ukończyli szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej i uzyskali potwierdzenie zakończenia tego szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16r ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, albo uzyskali decyzję, o której mowa w art. 16 ust. 7 pkt 1 albo ust. 9 tej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 5 lat od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego albo od dnia uzyskania decyzji, oraz ukończyli kurs, o którym mowa w art. 38a ust. 1 ustawy o PRM.
Jeżeli kwalifikacje lekarza pozwalają na przydzielenie go do więcej niż jednej grupy, należy przydzielić danego lekarza do grupy, która została wymieniona jako pierwsza w powyższym zestawieniu.
4. Sprzęt 4.1. Procentowy udział specjalistycznych 2 Jedna odpowiedź do wyboru i aparatura zespołów ratownictwa medycznego medyczna wyposażonych w nosze z mechanicznym systemem wspomagania podnoszenia i załadunku w łącznej liczbie wszystkich specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego wynosi co najmniej 50 %.
4.2. Procentowy udział, o którym mowa 3 w ust. 4.1, wynosi co najmniej 75 %.
4.3. Procentowy udział, o którym mowa 4 w ust. 4.1, wynosi 100 %.
– 15 –
II. Cena 1. Cena – 1.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- całodobowy określonym w załączniku nr 17 malnie 8 specjalistyczny do rozporządzenia. zespół ratownictwa medycznego
2. Cena – czasowy 2.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- i wodny określonym w załączniku nr 17 malnie 4 specjalistyczny do rozporządzenia. zespół ratownictwa medycznego
4. Przedmiot postępowania: Świadczenia udzielane przez motocyklowe jednostki ratunkowe
1 2 3 4 5 6
Lp. Kryterium Kategoria Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
I. Jakość 1. Personel 1.1. Procentowy udział osób 33 Jedna odpowiedź do wyboru uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, o których mowa odpowiednio w art. 3 pkt 3 lub 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym i którzy są niezbędni do zabezpieczenia udzielania świadczeń przez motocyklowe jednostki ratunkowe – wynosi co najmniej 51 %.
1.2. Procentowy udział osób uprawnionych 24 do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, o których mowa odpowiednio w art. 3 pkt 3 lub 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 3-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym i którzy są niezbędni do zabezpieczenia udzielania świadczeń przez motocyklowe jednostki ratunkowe – wynosi co najmniej 51 %.
1.3. Procentowy udział osób 44 Jedna odpowiedź do wyboru uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, o których mowa odpowiednio w art. 3 pkt 3 lub 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym oraz co najmniej 3-letnie
– 16 – doświadczenie w udzielaniu medycznych czynności ratunkowych z wykorzystaniem motocyklowego specjalistycznego środka transportu sanitarnego i którzy są niezbędni do zabezpieczenia udzielania świadczeń przez motocyklowe jednostki ratunkowe – wynosi co najmniej 51 %.
1.4. Procentowy udział osób 33 uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, o których mowa odpowiednio w art. 3 pkt 3 lub 6 ustawy o PRM, lub ratownika medycznego, którzy posiadają co najmniej 3-letni staż pracy w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub szpitalnym oddziale ratunkowym oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w udzielaniu medycznych czynności ratunkowych z wykorzystaniem motocyklowego specjalistycznego środka transportu sanitarnego i którzy są niezbędni do zabezpieczenia udzielania świadczeń przez motocyklowe jednostki ratunkowe – wynosi co najmniej 51 %.
II. Cena 1. Cena – 1.1. Cena obliczona zgodnie ze wzorem Maksy- motocyklowa określonym w załączniku nr 17 malnie 8 jednostka do rozporządzenia. ratunkowa
Tabela nr 2 – RATOWNICTWO MEDYCZNE – CZĘŚĆ WSPÓLNA
I. Jakość – wyniki kontroli i inne nieprawidłowości. Maksymalna suma punktów ujemnych: 3,75
1 2 3 4
Lp. Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
1. Udzielenie świadczeń w sposób i w warunkach nieodpowiadających 0,25 wymogom określonym w umowie – tylko na podstawie kontroli.
2. Obciążenie świadczeniobiorców kosztami leków lub wyrobów medycznych, 0,75 lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w przypadkach, o których mowa w art. 35 ustawy o świadczeniach.
3. Pobieranie nienależnych opłat od świadczeniobiorców za świadczenia 0,5 będące przedmiotem umowy.
4. Niezasadne ordynowanie leków lub wyrobów medycznych, lub środków 0,25 spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – tylko na podstawie kontroli.
5. Przedstawienie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na podstawie 0,75 których dokonano płatności nienależnych środków finansowych, lub nieprawidłowe kwalifikowanie udzielonych świadczeń – tylko na podstawie kontroli.
6. Udaremnienie lub utrudnianie kontroli. 0,25
7. Niewykonanie w wyznaczonym terminie zaleceń pokontrolnych. 0,25
– 17 –
8. Brak aktualnego serwisowego przeglądu sprzętu i aparatury medycznej do 0,25 wykonania świadczenia – tylko na podstawie kontroli.
9. Stwierdzenie naruszeń, które zostały stwierdzone również w poprzednich 0,5 kontrolach.
II. Jakość – pozostałe warunki. Maksymalna suma punktów: 9
1 2 3 4
Lp. Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
1. Zewnętrzna ocena jakości. Certyfikat ISO 9001 systemu zarządzania jakością. 3
2. Wyposażenie wszystkich środków transportu sanitarnego wykazanych 3 w ramach danego zakresu świadczeń w przenośne urządzenie do wykrywania obecności tlenku węgla w powietrzu.
3. Wykazane przez oferenta specjalistyczne środki transportu sanitarnego, 1 Jedna odpowiedź do wyboru. których wiek nie przekracza 5 lat, a przebieg – 200 tys. km, stanowią co najmniej 49 % wszystkich specjalistycznych środków transportu Nie dotyczy motocyklowych sanitarnego wykazanych przez oferenta. jednostek ratunkowych.
Spełnienie warunku na dzień złożenia oferty.
4. Procentowy udział, o którym mowa w lp. 3, stanowi od 50 % do 74 %. 2
5. Procentowy udział, o którym mowa w lp. 3, stanowi od 75 % do 100 %. 3
III. Dostępność. Maksymalna suma punktów: 14
1 2 3 4
Lp. Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
1. Realizacja świadczeń dla świadczeniobiorców z otyłością – procentowy 4 Jedna odpowiedź do wyboru. udział zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w urządzenie do przenoszenia pacjenta siedzącego, które ma nośność co najmniej 170 kg Nie dotyczy motocyklowych i system trakcyjny umożliwiający zsuwanie pacjenta po schodach, jednostek ratunkowych w łącznej liczbie wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym wynosi co najmniej 51 %.
2. Realizacja świadczeń dla świadczeniobiorców z otyłością – procentowy 7 udział zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w urządzenie do przenoszenia pacjenta siedzącego, które ma nośność co najmniej 227 kg i system trakcyjny umożliwiający zsuwanie pacjenta po schodach, w łącznej liczbie wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w rejonie operacyjnym wynosi co najmniej 51 %.
3. Realizacja świadczeń dla świadczeniobiorców z otyłością – zapewnienie 7 Nie dotyczy motocyklowych dostępności przynajmniej jednego zespołu ratownictwa medycznego jednostek ratunkowych. w rejonie operacyjnym wyposażonego w nosze o udźwigu minimalnym
300 kg i minimalnej szerokości 55 cm.
IV. Ciągłość. Maksymalna suma punktów: 6
1 2 3 4
Lp. Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
1. Realizacja procesu leczenia świadczeniobiorców na podstawie umowy 6 o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne. W dniu złożenia oferty oferent realizuje umowę o udzielanie świadczeń w rodzaju ratownictwo medyczne w obrębie rejonu operacyjnego, którego dotyczy postępowanie.
V. Inne. Maksymalna suma punktów: 3
1 2 3 4
Lp. Oceniany warunek Liczba Uwagi punktów
1. Współpraca z Agencją – świadczeniodawca przekazywał w terminie dane, 3 o których mowa w art. 31lc ust. 2 ustawy o świadczeniach, w zakresie świadczeń objętych przedmiotem postępowania – dotyczy okresu po dniu
22 lipca 2017 r.
Treść odtworzona z dokumentu Dz.U. 2025 poz. 1553 (plik PDF). Moc prawną ma wyłącznie tekst ogłoszony w dzienniku urzędowym. To nie jest porada prawna.